top of page

Katedra animované tvorby (KAT) vychází ze základního estetického názoru, že animovaný film je jedním z druhů dramatického umění. Základem tvorby našich studentů je krátký animovaný film, který je svébytným uměleckým filmovým formátem a zároveň východiskem pro jiné druhy a formy animace. Vedeme studenty k tomu, aby jejich filmy byly sdělné a komunikovaly s divákem, klademe důraz na animační ztvárnění i na estetickou hodnotu jejich prací.


Výuka na naší katedře je rozdělena do dvou stupňů: bakalářského (6 semestrů) a magisterského (4 semestry). V bakalářském studiu se studenti učí zvládnout film od počátečního námětu po finální realizaci, tento stupeň studia je více zaměřen na praktické znalosti všech aspektů tvorby animovaného filmu.

V 1. a 2. ročníku bakalářského studia vytvářejí studenti praktická cvičení, při jejichž tvorbě mají dostatečný prostor k vyjádření vlastní individuality. Tato cvičení tvoří klauzurní soubor, hodnocený klauzurní komisí, jehož kladné hodnocení je nezbytnou podmínkou postupu do dalšího ročníku.

Do magisterského studia jsou přijímáni studenti s jasnou uměleckou vizí i prokazatelnými předchozími výsledky. V průběhu studia mají možnost prohlubovat své vzdělání a (vedle dalších projektů) vytvořit svůj mistrovský film.

Studenti 3. ročníku bakalářského studia a 1. a 2. ročníku magisterského studia realizují své filmy v některé ze 4 tvůrčích dílen.

 

Výukový systém KAT je postaven na principu volitelnosti jak po stránce odborné, tak teoretické. V rámci kreditového systému si může student profilovat studium teoretických předmětů podle svého zájmu. Odborná výuka vychází z předpokladu, že animace je základní disciplinou animovaného filmu, přičemž nezáleží na tom, je-li vytvářena ručně nebo s pomocí počítače. Zároveň je při výuce kladen velký důraz na rozvíjení režijních a scénáristických schopností. Součástí vzdělání studentů je i jejich přehled o animované světové i domácí tvorbě.

 

Našim cílem je vychovávat režiséry animovaného filmu jako osobnosti s uměleckou vizí i praktickými dovednostmi, tvůrce, kteří mají filmové a estetické cítění, vzdělání a přehled.

 

Animace je život! Animace je radost! VIVA LA ANIMAZIONE!

 

 

 

Studijní plány  katedry animované tvorby

 

 

 

Pedagogové katedry animované tvorby (KAT)


Doc. Michaela Pavlátová (vedoucí katedry)

Absolventka VŠUP - ateliéru animace. Režisérka, výtvarnice, animátorka. Za své filmy obdržela řadu cen včetně nominace na Oskara, Zlatého medvěda na Berlinae, hlavní cenu v Annecy - Annecy Cristal, Grand Prix v Hiroshimě, Espinhu, Stuttgartu atd. Vedle animace se věnuje i režii hraných filmů. Filmografie: Animace: Řeči, řeči, řeči, Repete, Až navěky, Karneval zvířat, Tram a další. Hraný film: Nevěrné hry, Děti noci.

http://www.michaelapavlatova.com

 

Prof. Jiří Kubíček (zástupce vedoucí katedry)

Spoluzakladatel katedry. Absolvent DAMU - katedry loutkářství. Scenárista mnoha animovaných filmů a televizních seriálů. Působil jako dramaturg Krátkého Filmu Praha, vedoucí Studia Bratři v triku (studio kresleného filmu). Člen výkonného výboru ASIFA.  Filmografie: Lakomá Barka, Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (celovečerní film), Black and White, Až opadá listí z dubu, …a je to! (TV seriál)

 

Michael Carrington

Výtvarník, animátor, režisér. Působil jako vedoucí oboru animace na Vyšší odborné filmové škole ve Zlíně (2006 – 2010). Animovaná tvorba: Hudební klipy, znělky, seriály pro děti. Filmografie: The Water Closet, Transmorface.

http://www.ceskatelevize.cz/lide/michael-carrington/

 

Libuše Čihařová

Po absolvování výtvarné školy animátorka ve Studiu Bratři v triku. Spolupracovala s renomovanými režiséry Brdečkou, Deitchem, Smetanou, Bedřichem a dalšími. Později se zaměřila na tvorbu filmů pro děti. Režírovala a animovala filmy a TV seriály, z nichž některé byly oceněny na festivalech doma i v zahraničí. Filmografie: O princezně, která všechno viděla, O Malence, Pohádková planeta, TV seriály Kotě z Kocourkova, Nils a divoké husy.    

http://www.csfd.cz/tvurce/49969-libuse-ciharova/

 

Doc. Aurel Klimt

Režisér, výtvarník, animátor, producent. Za svou tvorbu získal vysoká domácí i mezinárodní ocenění, včetně nominace na studentského Oskara. Pracuje především na svých autorských filmech, ale realizoval i divadelní představení nebo televizní znělky. Na svých filmech, ale i ostatních projektech si zajišťuje scénář, střih, animaci, režii, technologii (scénografii) a většinou i námět. Filmografie: Maškin zabil Koškina, eastern - Krvavý Hugo, O kouzelném zvonu, Pád, Fimfárum, Franta Nebojsa, Sklárna, Hrbáči z Damašku. V přípravě je celovečerní film Lajka.

http://www.lajka.eu/


Pavel Koutský

Režisér, výtvarník, animátor. Absolvent VŠUP. Představitel české moderní kreslené animace. Filmografie: Navštivte Prahu (Zlatá medaile - MFF Chicago), Curriculum vitae (Zlatý medvěd - MFF Berlín), Láska na první pohled (Stříbrný medvěd - MFF Berlín), Filosofický lexikon (Stříbrný medvěd - MFF Berlín) a další.

http://www.pavelkoutsky.cz/

Zuzana Marešová

Výtvarnice,ilustrátorka, absolventka ateliéru filmové a tel. grafiky na VŠUP. Jako výtvarnice se autorsky a realizačně podílela na filmech Laterna Musica, Úděl ( ocenění: Stříbrný medvěd – MFF Berlín,Grand prix – Bruxelles), Krysař, České pexeso. Spolupracovala s režiséry Koutským,Havettovou, Bartou, Procházkovou. Na katedře animace FAMU působí od roku 1998.

 

Libor Pixa

Režisér, výtvarník, animátor. Absolvent katedry animace FAMU. Za svůj absolventský film Graffitiger získal vedle dalších cen i nominaci na Oscara. Oceněny byly i jeho další filmy - PsiCHO (nejlepší český krátký animovaný film a cena publika na festivalu Anifestu 2006, 2. místo na festivalu Anima Mundi 2006 atd.).  Autor reklam, 3D večerníčku pro Českou televizi, svojí povídkou se zúčastnil celovečerního filmu Autopohádky. 

http://www.liborpixa.cz/

 

 


Další pedagogové katedry: 

Štefan Capko, Jan Klos, Vladimír Merta, Lucie Haladová, Ivan Vít a další.

 

Bývalí pedagogové katedry:

Prof. Břetislav Pojar- zakladatel katedry, Radek Pilař a další.


Významní absolventi:
Tomáš Luňák, Noro Držiak, David Súkup, Jan Bubeníček, Denisa Grimová-Abrhámová,Michal Žabka, Aneta Kýrová - Žabková, Václav Švankmajer, Bára Dlouhá, Mária Procházková, Libor Pixa, Aurel Klimt, Martin Duda, Zdeněk Durdil, Kristina Dufková, Alexandra Hetmerová a další.

 

bottom of page